En İyi Şarjlı Pil Markaları Nelerdir?

Ni-Mh şarjlı pil kullanacaksanız tavsiye edebileceğim bir kaç marka var. Profesyonel anlamda iş yapıyorsanız Panasonic Eneloop pillerini kullanın. Fakat bu piller piyasada çok bulunmuyor ve biraz pahalı. (IKEA’larda satılan LADDA marka piller de Sanyo tarafından fason olarak üretilen aynı piller, IKEA mağazalarından veya IKEA internet sitesinden satın alabilirsiniz.)

Panasonic Eneloop kadar iyi olmasa da GP Recyko+ Pro (siyah renkte olanlardan) veya GP Recyko+ serisi  piller de fena değildir. Bu saydığım iki marka piller kullanılmadığı zamanlarda % 70’e kadar doluluğunu korur.

Amatör olarak şarjlı pil kullananlar ise PKCELL marka pilleri tercih edebilir. Bu piller yukarıda saydığım marka/modellerin aksine kullanılmadığı zamanlarda kendiliğinden deşarj olur.

Pil markaları genelde 500-1000 kez kullanım ömrü vadediyor. Gerçekte ise bu rakam daha az. Aşağıda verdiğim sitede çeşitli marka pillerin kaç defa kullanım sonucu ömrünün bittiği test edilmiş. Buraya bakarak markaların ortalama kalitesi hakkında fikir edinebilirsiniz.

AA Pilleri Kaç Defa Kullanabiliriz? ve AAA Pilleri Kaç Defa Kullanabiliriz? Bu sitedeki değerlendirmede Fujitsu marka piller en çok kez yeniden kullanılabilme rakamına sahip.


blog comments powered by Disqus