Ücretsiz Program İndirme Siteleri

Ücretsiz programlar (Freeware) ve Açık Kaynak Yazılımlar (Open Source Software) son yıllarda popülaritesini arttırdı. Bunun nedeni kuşkusuz yazılım dünyasının hızla büyümesidir. Eskiye nazaran yazılımların hedeflediği alanlar daha da farklılaştı. Önceleri bilgisayarlarında temel bir kaç programla ihtiyaçlarını karşılayan bilgisayar kullanıcıları, bugün, internetin de yoğun kullanılmasıyla, artık daha çok alanda programlara gereksinim duyuyorlar.

Bir diğer neden, artık paralı yazılımlarla boy ölçüşebilen programların da bilgisayar dünyasında yerini alması. Artık Symantec, Microsoft, Adobe firmalarının programlarına alternatif ücretsiz programlar mevcut.

Ücretsiz veya açık kaynak programları temin edebileceğiniz web kaynaklarının sayısı ise bir hayli fazla. Hemen hemen bir çok program indirme sitesinin ücretsizler bölümü mevcut. Aşağıdaki listede ücretsiz yazılımları listeleyen güvenilir kaynaklar yer almakta.

  • Freeware Files Ücretsiz program alanında en geniş arşive sahip sitelerden.
  • SoftPedia İnternetin en büyük program arşiv sitesinin ücretsiz programlarına kategorilerin Freeware sekmelerinden ulaşabilirsiniz.
  • Portable Freeware En geniş portable program arşivlerinden birisi. Nitelikli ücretsiz yazılımların tanıtıldığı güvenilir bir sitedir.
  • Open Source Living Popüler açık kaynak programların listelendiği web sitesi.
  • SourceForge.net Açık kaynak yazılımcıların mekanı diyebiliriz. Burası açık kaynak projelerin geliştirdirildiği ve tanıtıldığı en önemli kaynaklardan.
  • PortableApps.com Bazı ücretsiz ve açık kaynak programların taşınabilir versiyonları mevcut. Popüler programların portable versiyonlarına siteden ulaşabilirsiniz. Halihazırda sitenin vitrininde yer alan program sayısı azdır. Test aşamasında olan programlara sitenin test aşamasındakiler bölümünden ulaşabilirsiniz.

blog comments powered by Disqus