Siteniz İçin Hangi Hosting Türü İdeal?

Shared Hosting

Web hosting firmalarının portföyünde en sık karşılaşılan ve görece küçük web sitelerinin barındırıldığı tür. Sizin siteniz diğer müşterilerin siteleri ile beraber aynı sunucuda barındırılıyor ve tüm siteler aynı CPU, RAM ve diğer donanımı kullanıyor.

Türkiye’deki shared hosting servisleri genelde tek bir domaini host etmenize imkan tanısa da, global firmalarda genellikle sınırsız sayıdaki web sitesini bir ana domain (primary) yanında ek domainleri de (AddOn) host etmenize izin veriyor. (Tabiki buradaki sınırsız teriminin de bir sınırı var. Çoğu zaman için web siteleriniz hosting firmanızın belirlediği kaynak kullanım sınırını aştığında hesabınızı askıya alırlar ve size bir üst hosting türünü önerirler.)

Reseller Hosting

Shared hosting ile hemen hemen aynı özellikler söz konusu. Ekstra olarak her domaine ayrı ayrı kendi yönetim panelini içeren hesaplar açabilmek mümkün. Bir diğer fark shared hosting hesabında siteleriniz tümü size verilen donanımsal limite tabi iken, reseller hosting’de açtığınız her hesap için ayrı ayrı donanımsal limitler var. (Bu hizmeti web tasarımı/geliştirme hizmeti sunan şahıs ve işletmeler müsterilerinin hesaplarını kolayca yönetebilmek için kullanıyorlar.)

VPS Hosting

Dedicated sunucunun sanallaştırma yazılımlarıyla 2, 4, 8 eş parçaya bölünmesi ve her bir hesabın makine donanımı ayrı kullanabilmesi bu tarz sunucuların özelliği. VPS’ler dedicated sunuculara göre ekonomik açıdan çok çok daha hesaplı.

Piyasada managed ve unmanaged VPS’ler bulabilirsiniz. Managed VPS’lerin yönetimi hosting firmasınca yapıldığı için unmanaged VPS’lere göre hemen hemen iki kat pahalıdır.

Dedicated Hosting

Bu türde, hosting firması bir sunucuyu tamamen sizin kullanımıza tahsis ediyor. Yazılımların kurulumu, işletimi, optimzasyonu çoğu zaman size ait. Yüksek miktarlarda sistem gereksinimi gereken siteler için ideal. Sitenizin günlük ziyaretçi sayısı çok çok fazla ise, bir dedicated kiralayabilirsiniz.