Kültür Mantarı Yetiştirme

Hobiler insanların meslekleri dışında, fakat gönüllü ve çoğu zaman büyük bir tukuyla yaptıkları işler. Bugün bir çok insan günlük hayatın sıkıntılı ve tekdüze faaliyetlerinden kaçmak, yeni şeyler öğrenmek vb. amaçlarla kendine bir meşgale bulmuş durumda.

Bugünlerde hobi amaçlı kültür mantarı yetiştirme işine gönül verenlerin sayısı bir hayli artmış durumda. Bunun nedeni gelişen medya ve özellikle internet bloglarının bu hobiye merak salanların işini kolaylaştırması.

Siz de bu hobiye meraklı biri iseniz, aşağıdaki satırlar size yardımcı olacaktır.

  • Hobi amaçlı mantar üretimi yapacaksanız, hazır mantar üretim ortamları satın almanız gerekecek. Bu ortamlar kitler halinde satışa sunuluyor. Bir kit”in ortalama fiyatı 6-10 TL arasında değişiyor. Size başlangıç için 10 adet kit yeterli olacaktır.
  • Bir hazır mantar üretim kiti, üretime hazır halde satışa sunulur. Satın aldığınız kit için ek bir işlem uygulamak zorunda değilsiniz (Bazı kitler için 10 gün sonra 4-5 cm”lik örtü toprağı gerekebilir). Ortalama olarak 1 kit”den 2,5-4 kg arası mantar elde edilir.
  • Mantar kitleri için sulama sıklığı ortamın nemlilik oranına göre 2-3 gündür. Mantarlar görülmeye başlandıktan sonra ilk hasada kadar sulama genellikle yapılmaz.
  • Hazır mantar üretim kitini satın aldıktan sonraki 20 gün içinde mantarlar görülmeye başlayacaktır, bu süreden 1-2 gün sonra bu mantarlar hasat olgunluğuna erişir.
  • Mantar hasatlarında (Flash) en verimli aşama ilk aşamadır. Daha sonraki hasatlarda verim azalarak devam eder.
  • Mantarların olgunlaşması için en uygun sıcaklık 16-23 C derece aralığıdır. Sıcak yaz aylarında ısıyı uygun dereceye getirmek için soğutma sistemi kurmanız gerekecektir. Kış aylarında ise soğutma maliyetleri hemen hemen olmayacaktır.
  • Havalandırma, iklimlendirme ve diğer hususlar için yaşadığınız yerdeki Tarım İl Mürürlüğünden gerekli bilgileri alabilirsiniz.
  • Hobi niteliğindeki kültür mantarı üretiminin ticari olarak size bir getirisi olmayacaktır. Üreteceğiniz mantarlar için pazar bulmadan üretime başlamayın. Kültür mantarı ile ticari olarak ilgilenmek isterseniz, mantar üretim tesislerinden alıp satmanız sizin için daha kârlı olacaktır.

Yukarıda mantar üretiminde bahsedilen süre, ısı ve diğer özellikler, beyaz şapkalı kültür mantarı (Agaricus Bisporus) içindir.

Notlar